Eyvah Yine Mi Erken Boşalıyorum?


Erkeklerde karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları içinde en sık görüleni erken boşalmadır. Cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi hayatının bir döneminde erken boşalıyor.  Tıp literatüründe sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalma, kişiden kişiye veya çiftten çifte değişebilen bir kavramdır. Erken boşalma, sertleşme sorunuyla kıyaslandığında daha fazla görülmesine rağmen, erkeklerin cinsel işlev bozuklukları kliniklerine başvuru sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Yani erkekler, sertleşmesini önemsemekte ancak erken boşalmasını ve partneriyle uyumlu, mutlu bir cinsellik yaşamasını yeterince önemsememektedir. Bu nedenle çok fazla sayıda erkek veya çift, cinsel doyumsuzluklarının nedenini bile anlayamadan yaşamlarını sürdürmektedir.

Bilinmelidir ki erken boşalmadaki önemli faktör, boşalmanın erkeğin istediği süreden önce olması yani  ‘denetimsiz boşalma’sı   ve de bunun cinsel ilişkileri ile ruhsal dünyalarında “cinsel tatminde azalma”, “suçluluk”, “utanç”, “hayal kırıklığı” vb. sıkıntılara yol açmasıdır. Kısacası önemli olan, erkeğin ne kadar sürede boşaldığı değil, boşalmasının istediği zamanda ve kontrolünde olup olmadığı gerçeğidir.

CİNSEL HEYECAN KONTROLÜ

Erken boşalma sorununa katkıda bulunan en önemli unsurlardan biri de erkeğin cinsel aktivite sırasında zevk verici cinsel duygulara dikkatinin yetersizliğidir. Oysa cinsel ilişki sırasında erkek uyarılarını etkili bir biçimde yöneterek cinsel heyecanını kontrol edebilir. Zevk verici duygular, cinsel heyecanını kontrol ederken erkeğin en iyi yol göstericisi olacaktır. Erkek, şimdiye yoğunlaşmalı, o anı duyumsamalı, bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettirmeli ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısını kafasından atmalıdır. Çünkü asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi gerektiği konusundaki düşüncelerindedir. Aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek, tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve kaçınılmaz olarak boşalma konusunda sorun yaşar.

ERKEN BOŞALMA NEDEN OLUYOR?

Birçok erkeğin ve çiftin mahrem yaşamını olumsuz yönde etkileyen erken boşalma, genellikle ergenlikte yakalanma korkusuyla mastürbasyon yaparken hızlı boşalmayı öğrenme, performans kaygısı, yeni bir partnerle ilişkiye girerken aşırı heyecanlanma gibi nedenlerden kaynaklanır. Uygunsuz ortamlarda, yanlış düşünce ve duygularla mastürbasyon alışkanlığı, stres veya aşırı duygusal gerilim, beyindeki bazı kimyasal dengesizlikler, partner ilişkisindeki çatışmalar, doğru bilinen yanlışlar, tecrübesizlik, bazı ilaçlar ve bedensel hastalıklar erken boşalmaya yol açabiliyor. Problemin kökeni ne olursa olsun, erken boşalma zamanla ereksiyonu devam ettirememeye, cinsel isteksizliğe, partner ilişkisinde çatışmalara, ruhsal sıkıntılara ve istenilen anda boşalma sağlayamamaya yol açan daha fazla denetimsizliğe yol açıyor.

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ

Boşalma refleksi üzerinde istemli bir denetimin olmaması yani erken boşalma kader değil, cinsel terapi ile % 100’e yakın oranda tedavi edilebilen bir cinsel uyum sorunudur. Düzenli bir cinsel yaşamı olduğu halde, boşalmasını denetleyemeyen ya da çok kısa sürede boşalan erkeklere, cinsel terapi süreci ile bu denetimin kalıcı olarak öğretilmesi mümkündür. Erken boşalmada tedavinin esası, boşalma öncesi cinsel duyumların tekrar tekrar ve uzatılmış olarak yaşatılması ve erkeğin dikkatinin yüksek uyarılma düzeyindeki duyumlarına odaklamasıdır. Böylelikle erkek boşalmak üzere olduğunu uygun zamanda fark etmeyi öğrendiğinde, boşalmasını geciktirebilecektir.

Tedavi için ilk önce erken boşalma probleminin varlığını erkeğin ve/veya çiftin kabul etmesi gerekiyor. İkinci olarak erken boşalmanın kendiliğinden düzelmeyeceğinin bilinmesi önem taşıyor. Üçüncü olarak bu problemi kökünden ve kalıcı olarak çözmeye erkeğin ya da çiftin istekli olması ve dördüncü olarak ise bunun için bir cinsel terapiste başvurulması gerekiyor. Haftada 1-2 seans olmak üzere ortalama 6-10 seans süren cinsel terapide, nefes ve gevşeme egzersizleri, aşama aşama boşalma kontrolünü sağlamanıza yarayacak olan dur-başla egzersizleri size faydalı olacaktır. Ayrıca dur-başla tekniği ile senkronize bir şekilde kasıklarınızdaki kasları kasma ve gevşetme, ritmik nefes alıp verme metodları da kullanılacaktır.Bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmayacak, aynı zamanda penisinizin sertleşmesini ve boşalmanızın kalitesini de yükseltmiş olacaksınız. Unutmayın ki geciktirici spreyler, kremler ya da ilaçlar kalıcı olarak işe yaramayan geçici çözümlerdir.