Erken Boşalma Erken Boşanmaya Neden Olabilir!


Sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce boşalması olarak tanımlanan erken boşalma, kişiden kişiye veya çiftten çifte değişebilen bir kavram. Erkeğin boşalmasını denetleyememesi ve iradesi dışında boşalması, birçok çiftin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında erken boşalmanın aslında bir cinsel uyum sorunu olduğu gerçeği rahatlıkla fark edilecektir. Sıklıkla vajinaya giriş sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez ortaya çıksa da, ileri derecede erken boşalmada  penis daha vajinaya girmeden veya penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşüncelerle dahi boşalma gerçekleşebilmektedir. Erken boşalmadaki ana faktör, boşalmanın erkeğin ve partnerinin istediği süreden önce olması ve bunun da ‘cinsel tatminde azalma’, ‘suçluluk’, ‘utanç’, ‘hayal kırıklığı’, ‘partneri mutlu edememe ve başarısız olma takıntısı’ gibi sıkıntılara yol açmasıdır.

NEDEN OLUR?

Boşalma denetimini sağlayabilmede cinsel kaslar ve nefes kontrolü oldukça önemlidir. Boşalma refleksi, üretra ve prostatta başlıyor, meninin penisten ve sperm kesesinden dışarıya fışkırmasına neden olan istem dışı kasılmalardan oluşuyor. Bu refleks ‘aşk kasları’ adını verdiğimiz ‘pubococcygeus (PC) kasları’ tarafından kontrol ediliyor. Uygunsuz ortamlarda, işlevsel olamayan düşüncelerle yapılan mastürbasyon alışkanlığı, stres veya aşırı duygusal gerilim, beyindeki kimyasal dengesizlik, partner ilişkisindeki çatışmalar, doğru bilinen yanlışlar, tecrübesizlik,  bazı ilaçlar ve bedensel hastalıklar erken boşalmaya yol açabiliyor. Problemin kökeni ne olursa olsun, erken boşalma zamanla ereksiyonu devam ettirememeye, cinsel isteksizliğe, partner ilişkisinde çatışmalara, ruhsal sıkıntılara ve de boşalma refleksini daha da kontrol edememeye yol açıyor. Oysa bilinenin aksine çok özel tekniklerle boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrol zamanla sağlanabilir. Bunun için bir cinsel terapistin rehberliğinde aşk kaslarının doğru çalışması için uygun bir egzersiz programının özenle takip edilmesi gerekiyor. Kısacası, ‘aşk oyunları’ adını verdiğimiz ‘ev ödevleri ile erken boşalmanın üstesinden gelinebiliyor.

ÇÖZÜMÜ OLDUKÇA KOLAY…

Erken boşalma, çözümü en kolay cinsel sorunların başında geliyor. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin veya çiftlerin cinsel yaşamlarını ve hayat kalitelerini arttırabilmeleri için bir cinsel terapiste başvurmaları gerekiyor. Aksi takdirde, zaman içinde problem daha da zorlaşıyor, aşırı stres ve huzursuzluklara yol açabiliyor, içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor ve böyle bir durumda tedavi zorlaşabiliyor. Buradaki en önemli husus serinkanlılığı korumak ve hemen müdahalede bulunmak. Bilmelisiniz ki, erken boşalma cinsel terapi ile % 100’e yakın  oranda tedavi edilebilir ve her erkek ya da  çift bu problemden kurtulabilir.Bunun için ilk önce erken boşalma probleminin varlığını erkeğin ya da çiftin kabul etmesi gerekiyor. İkinci olarak erken boşalmanın kendiliğinden düzelmeyeceğinin bilinmesi önem taşıyor. Üçüncü olarak bu problemi kökünden ve kalıcı olarak çözmeye erkeğin ya da çiftin istekli olması ve dördüncü olarak ise bunun için deneyimli bir cinsel terapiste başvurmaları gerekiyor.